wtorek, 30 czerwca 2015

Skąd się bierze zakalec?

Najważniejsze pytanie w przypadku domowego ciasta nie powinno brzmieć, jak zrobić szybko ciasto, tylko jak zrobić ciasto, aby nie było zakalca. Niekiedy właśnie nadmierna szybkość przygotowania bywa przyczyną powstania zakalca, chociaż nie jest to jedyny powód.



W sumie, czym jest ten zakalec? To po prostu fragment ciasta, który nie wyrósł i nie został dopieczony, więc jest wilgotny i oklapnięty. Co, oprócz pośpiechu może być przyczyną powstania zakalca?

Niekiedy niewłaściwy przepis na ciasto, z błędnymi proporcjami zaburzającymi proces rośnięcia ciasta. Czasami decyduje o tym zła technika mieszania, a przecież babcie zawsze powtarzają, że ciasto należy mieszać ciągle w tym samym kierunku. Błędem bywa użycie przeterminowanych składników spulchniających, czyli drożdży, proszku do pieczenia lub sody.

Nawet najlepsze polskie ciasto będzie miało zakalec, jeżeli będziemy je piec w niewłaściwej temperaturze. Także trzeba zwrócić uwagę na to, kiedy ciasto wyjąć z pieca. Zarówno zbyt szybkie, jak i za wolne wyjmowanie może skutkować zakalcem. W każdym razie, pieczenie jest sztuką, więc nieważne, jak zrobić szybko ciasto, ale jak zrobić je dobrze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz